Thursday, November 27, 2008

NEVER THERE

Çalış çalış nereye kadar artık biraz sorgulamaya başladım acaba benim bir kariyer hırsım var mı?tabi bunu sorgulamak için biraz geç oldu onu okuldaki rahat hayatıma istifayı basmadan önce düşünücektim. Neyse hayırlısı olsun ya da her işte bir hayır vardır..

Sevgili B blog yazmaya başlamış ŞOK ŞOK evet bu kısmı şok hakkaten ama yazdığı konuyu öğrenince şokum hemen geçti. Tabiki FUTBOL ve FENERBAHÇE. Olsun bu da bir başlangıç bakarsın bir gün ayakkabılardan, izlediği filmlerden fln bahsetmeye başlar hihi..

Haftasonu bunu deneyeceğim bakalım nasıl olacak : EGGPLANT PARMIGIANA


2 comments:

Ahmet C. Toker said...

tarifini versene ceyda.

J said...

Ben bu tarifi yapıcam :

EGGPLANT PARMIGIANA
1 med. eggplant (about 1 lb.), cut crosswise into 8 rounds, each about 3/4
inch thick
1 tbsp. plus 1 tsp. olive oil, divided
Salt and pepper
2 tbsp. diced onion
1 garlic clove, mashed
1/2 c. tomato sauce
Dash of oregano leaves
4 oz. Mozzarella cheese, shredded
2 tsp. grated Parmesan cheese
GARNISH
1 tbsp. chopped fresh parsley
Brush 1 side of each eggplant slice with 1/4 teaspoon oil. Transfer slices to non-stick baking sheet, oiled-side up, and sprinkle each with dash of salt and pepper.
Bake at 400 degrees until browned, about 10 minutes. Turn slices; brush each with 1/4 teaspoon oil and bake 10 minutes longer.
While eggplant is baking, in small non-stick skillet, combine onion and garlic; cook until onion is tender.
In shallow 1 quart casserole, spread 3 tablespoons tomato sauce; sprinkle sauce with oregano. Arrange eggplant in casserole, overlapping slices, and pour remaining sauce over eggplant; top with onion mixture, then cheeses.
Reduce oven temperature to 350 degrees and bake Eggplant Parmigiana until cheese is melted and browned, 25 to 30 minutes; serve garnished with parsley. 2 servings.